Co to jest gramatura koszulki?

W trakcie zakupu odzieży niewątpliwie ważna jest znajomość gramatury tkaniny. Zapewne wiele osób przed dokonaniem zakupu zadaje sobie pytanie: co to jest gramatura koszulki ?

Gramatura jest wynikiem tego, jak tkanina została utkana, jej wykończenie i niekiedy rodzaj włókna. Przyglądając się gramaturze tkaniny możemy zdobyć pewność na temat tego czy kupowana przez nas odzież spełni swoje zadanie w określonych warunkach. Czy oglądana przez nas koszulka, bluzka wykonana jest z materiału, którego poszukiwaliśmy. Tkaniny z włókien o różnych splotach, ale o tej samej masie mogą mieć taką samą grubość. Jak istotna jest wiedza na temat tego co to jest gramatura koszulki można się przekonać zdobywając wiedzę o rodzajach tkanin. Ze względu na gramaturę rozróżniamy tkaniny, które możemy określić jako lekkie: są to materiały takie jak szyfon, len, etamina, organza tkaniny o średniej grubości jak satyna, aksamit, tafta oraz ciężkie jak: np. płótno. Każda z tych tkanin zachowuje się inaczej nie tylko podczas prania, ale także noszenia. Gramatura koszulki jest także niezwykle istotna jeśli zamierzamy umieścić na niej jakieś nadruki. Gramatura materiału nie zawsze określa jego jakość. Bardzo istotny jest splot włókien. Tkanina, z której szyte są dżinsy jest niezwykle wytrzymała, ponieważ utkana jest ze splotem skośnym.

Dlaczego warto dowiedzieć się co to jest gramatura koszulki ? To gwarancja tego, że wiemy z jaką koszulką mamy do czynienia, jedna koszulka bawełniana nie jest równa drugiej. Wybór konkretnej wagi tkaniny będzie zależeć od tego, jak często ma być noszona odzież i jaki będzie jej cel. Wybór koszulki o odpowiedniej gramaturze to szansa na to, że nasza odzież sprawdzi się w określonych warunkach pogodowych. Lekkie tkaniny lepiej sprawdzają się podczas cieplejszych temperatur.

Na rynku sprzedażowym pojawiają się tkaniny o różnych gramaturach. Koszulka- T- shirt posiada gramaturę od 170 – 180 g/m2, uważa się, że najlepszą jakość tkaniny posiada koszulka powyżej 200 g/m2;
koszulka typu polo posiada ok. 200g/m2, natomiast bluza sportowa ok. 320 g/m2.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *